Safal KIDS blog

Beebi riidesse – lihtsalt ja pehmelt

Väiksele ilmakodanikule on kõige olulisem vanemate lähedus ja hool, kuid ei saa märkimata jätta, et emotsionaalse heaolu juures on äärmiselt oluline ka beebi füüsiline heaolu. Just seetõttu olemegi kirja pannud, millised peaksid olema materjalid ja kangad, lõiked ja tegumoed ning eelkõige – kui palju seda kõike peaks olema?

Teadagi on kõik beebid väga erinevad, kes on rohkem külmatundlik, kes mitte, kuid üks on kindel – sinu pisike beebi ei oska enda kehatemperatuuri veel ise reguleerida. Pärast sündi sõltub vastsündinu kehatemperatuur teda ümbritsevast keskkonna temperatuurist. Kui väliskeskkonna temperatuur on termoneutraalne (lapsele sobiv temperatuur, kus sooja teke ja kadu on tasakaalus), siis on lapse kehal püsivalt normaalne temperatuur 36,6–37,3 °C. Laps ei higista ega ole külma tõttu rahutu. Termoneutraalne temperatuur on igal lapsel erinev ning esimestel elunädalatel see muutub.

Lapse nahk on erakordselt tundlik. Ka on esimesel eluaastal beebidel kehatemperatuuri reguleerimine ebastabiilne. Seega on olulised märksõnad beebide riietamisel „kihiline“ stiil. Kuldreegel on, et uuel ilmakodanikul võiks olla üks kiht rohkem kui sul endal. Seda, kas tema kehatemperatuur on paras, saab lapsevanem kontrollida kuklalt või otsaesiselt, mis peab olema meeldivalt soe. Kui see tundub kuumem või lausa higine, tuleb väikelapsel riideid vähemaks võtta, kui aga jahe, tuleb mõni riideese juurde lisada.


Mida siis täpselt riiete valimisel jälgida?

Lapsed kasvavad imekiiresti ning garderoobi tuleb uuendada päris tihti, seega pigem vali vähem, kuid kvaliteetsed riideesemed. Vastsündinu puhul tuleb aga eelkõige arvestada tema äärmiselt tundliku ja õrna nahaga, mistõttu tuleb jälgida, et riided oleks võimalikult naturaalsest või ökotex-sertifikaadiga kangast.

Esimestel kuudel soovitame peamisteks märksõnadeks meeles pidada mugavust ja lihtsust – meie kogemused vanematena on näidanud, et esimesed riided võiksid olla pigem hõlmik-lõikelised bodid (eest lahti käivad, kuhu saab beebi mugavalt n-ö sisse tõsta) ning juurde valida parajalt laia värvliga beebipüksid. Lai värvel on oluline seetõttu, et see on parajalt hell ega sooni beebi kõhukesele sisse. Võimalusel jälgi ka, et pükste säärte otstes oleks samuti soonik, mis annab võimaluse pükste kandmisaega pikendada − alumine soonik hoiab püksisääred ka paigal, et need ei rulluks üles.

Mis iganes teie pere lemmikriietuseks ka poleks, on eelkõige oluline, et riiete kangad oleks pehmed ja nahasõbralikud.
Lapsed on tihtipeale hommikust õhtuni samade riietega (kui vahepeal just „õnnetust“ ei juhtu), mis tähendab, et kangas on pidevalt nende naha vastas. Riie peab oleva hingav ja mugav, sellepärast kutsumegi neid hellitavalt nahasõbralikeks kangasteks.


Kvaliteet tagab turvalisuse

Oled sa vahel mõelnud, miks soodne on tegelikult kallis? Vahest oled kuulnud ka sellist ütlemist, et „ma pole nõnda jõukas, et osta odavaid asju“? Meie oleme nii mõelnud kui ka sellist ütlust kuulnud ja tõele au andes oleme vahel ka piki näppe saanud, proovides siiski lähtuda sellest, mis hetkel soodsam tundub. Aga proovime mõelda, mis peitub nende mõtete taga.


Alternatiiv võib osutuda kallimaks

Kui juhtub olema suur soov soetada mingi kindel ese või asi, tuleb see ka soetada. Kui hakkad otsima soodsamaid alternatiive, võid hiljem saada pettumuse osaliseks, kui valitud toode ei rahulda päriselt sinu vajadusi või leiad mõne muu varjatud kulu või puuduse. Tulles hiljem tagasi oma esimese valiku juurde, oled maksnud nii selle eest kui ka „soodsama“ alternatiivi eest. See käib nii tehnoloogia, rõivaste kui ka paljude muude kategooriate kohta – ehk siis kvaliteedilt, tootearenduselt ja enda lemmikute pealt ei tasu kokku hoida. Lihtsustatult − kui tahad mersut osta, siis osta mersu, sest täisvarustusega Renault ei ole ikkagi mersu.

Ärilisest vaatevinklist on hästi lihtne – madalat hinda saab pakkuda siis, kui tootmine on madalate kuludega. Kulusid aitab madalal hoida ebakvaliteetse toormaterjali kasutamine või mõnel muul viisil ebaeetiliselt käitumine. Vist ei ole siin vaja näpuga kellegi poole osutada, aga viimasel ajal on palju kõneainet tekitanud väärilised töötasud ja maksud.

Me kõik teame, et ebakvaliteetne toode võib välja näha nagu päris, kuid me ei pruugi teada taustsüsteemi, millest see on valmistatud või millistest tootmistingimustest pärit, kuidas see mõjutab meie elukvaliteeti ja millised võivad olla kõrvalnähud. Ka siin saame tuua pädeva näite – kõik meie kangad on valminud eetilistes tehastes ja on nahasõbralikud.
See tähendab, et need ei tekita allergiaid ega sügelust, need on keskkonnasõbralikud ja kontrollitud taustaga tootmistest. Kvaliteetset toodet on hiljem ka järelturul oluliselt kergem müüa − kvaliteettoode peab vastu mitmed-mitmed pesukorrad, värvid ei tuhmu nii kiirelt, õmblused ei veni välja, ei muutu diagonaalseks ega hakka hargnema ning kangas ei lähe topiliseks.


Kui laps on juba vanem, kingi talle eduelamusi

Jah, lugesid õigesti – eduelamus. Neid on meie pisikestel asjapulkadel vaja iga päev ja mitu korda. Väikse kavala nipina saame kinkida eduelamuseks ka selle, kui laps saab end ise riidesse. Täpselt nii kerge ongi toetada laste arengut. Aga kuidas saada ise riidesse? See on imelihtne, kui varud koju riided, mis on lihtsad ehk ilma „tulede ja viledeta“. Nii ei ole lapsel võimalus kuhugi takerduda, end kriipida, midagi küljest tõmmata jms.
Just selliseid lihtsaid riideid, mis on nahasõbralikest materjalidest ja pehmed, meeldib meile toota ja julgeme neid käsi südamel soovitada, sest me testime neid kõiki eelnevalt oma laste peal.


Mida soetada beebile?

Mõned hõlmiklõikelised bodid
Paar mõnusalt pehmeid laia värvliga ja laialõikelisi beebipükse
Sokid
Toakombekas
Mütsid (üks soojem, teine õhem)
Soojem kombekas vankrisse ja autosse


Oluline meelde jätta

Eelista naturaalseid materjale ja lihtsaid lõikeid
Varu pigem vähem kui rohkem
Jälgi, et puuvillased riided poleks märjad, sest need muutuvad märjana külmaks
Keha vastas olevatelt toodetelt lõika sildid ära, sest need võivad beebi õrna nahka ärritada